T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Siirt Fıstığı Tane Dolumu İçin Erkek Aşılama Projesi Kapsamında Yapılan Aşıların Kontrolleri Gerçekleştirilerek, Aşıların Gelişim Süreçleri Takip Edilmektedir.

Yayın Tarihi : 1.8.2022

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)" kapsamında Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce "Siirt Fıstığı Tane Dolumu için Erkek Aşıla Projesi" bu yıl faaliyete geçmiştir.

            Proje ile Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü damızlık bahçesinden Siirt Fıstığı'na uygun, ortanca zamanlı çiçek veren Atlı Erkek Çeşidi getirilmiş olup, merkez ve Kurtalan ilçelerinde toplamda altı köyde 1200 dekar alanda projenin temel sürecini barındıran aşılama faaliyetleri yine proje ile tutulan aşı ustalarınca teknik personellerimiz gözetiminde gerçekleştirilmiştir. Fıstıkçılık Birimi teknik elemanlarınca, yapılmış olan aşıların kontrolleri gerçekleştirilmekte olup, aşıların gelişim süreçleri takip edilmektedir.

            Genel olarak bu yıl yapılan aşıların tutma oranlarının kurak geçen 2021 yılına kıyasla daha yüksek olduğu görülmüş olup, bu bağlamda proje kapsamında da gerçekleştirilen aşıların başarılı bir şekilde sürdüğü görülmektedir.

            "Siirt Fıstığı'nda Tane Dolumu için Erkek Aşıla Projesi" ile Siirt Fıstığı'nda görülen boş tane sorununa ve düşük verim problemine büyük ölçüde çözüm sağlanacak olup, söz konusu projeye gelecek yıllarda da devam edilerek Siirt genelinde yaşanan erkek çeşit ve erkek ağaç azlığı sorununun çözülmesi ile il genelinde verimde %50'lik bir artış sağlanması beklenmektedir.