T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bitkisel Üretim Projeleri Yerinde İncelendi.

Yayın Tarihi : 18.08.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmekte olan "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)" kapsamında Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce yapılan çalışmalar Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarım uzmanları Dr. Nejat KAPLAN ve İlhan Erkan KURT tarafından yerinde incelendi.

            İnceleme kapsamında Siirt'in ekonomisinde önemli yere sahip olan susam ve çeltik üretiminin desteklenmesi maksadı ile "Susam ve Çeltik Elele Münavebeye Projesi",  Siirt Fıstığı'nda görülen boş tane sorunun çözülmesi için hazırlanan "Siirt Fıstığı Tane Dolumu İçin Erkek Aşılama Projesi" kuraklık, aşırı yağış, hastalık ve zararlılara dayanıklı Siirt Fıstığı (Bıttım Anacı) dağıtımı için "Gelecek Bıttım ile Hayat Bulsun Projesi"  projeleri örnekleme yöntemi ile alanda kontrol edilmiştir.

            Toplam proje bedelinin %75 'i hibe ve %25'i çiftçi katkısı alınarak düzenlenen projeler ile 206 çiftçiye 4.665 dekar alan için 116.625 adet bıttım fidanı dağıtılmış, 19 çiftçimize 250 dekar alana 4.500 kg çeltik tohumu ve 27 çiftçiye 478 dekar alana 642 kg susam tohumu verilmiş, 1.200 dekar alanda 1.250 atlı çeşidi erkek göz aşısı yapılmıştır.

            Örnekleme yöntemi ile yapılan yerinde incelemeler için Tillo ilçesi Hantran köyü Halvent mevkiinde susam ve çeltik ekilişleri, Tillo ilçesi Saydanlar mahallesinde 120 dekarlık bıttım bahçesi ve Kurtalan ilçesi Çayırlı köyünde erkek aşılama alanları ziyaret edilmiştir.