T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Mera Islah Projeleri ile 70 Adet Hayvan İçme Suyu Tesisi (Sıvat) Dağıtıldı.

Yayın Tarihi : 5.10.2022

2022 yılında mera ıslah projeleri kapsamında Pervari ilçesi Aydın ve Şakiran mahallelerine 20 adet, Tuzcular köyüne 20 adet, Kurtalan ilçesi Erdurağı köyüne 10 adet, Akçalı köyüne 10 adet ve Aksöğüt köyüne 10 adet olmak üzere 70 adet hayvan içme suyu tesisi (sıvat) dağıtımı yapıldı.

Kurtalan İlçesi Erdurağı köyünde yapılan hayvan içme suyu tesisi (sıvat) programına Kurtalan Kaymakamı Çağlar TEKİN, İlçe Jandarma Komutanı, Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün DEMİRHAN, Kurtalan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mahfuz DEMİR, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Nezir EKİNCİ, il/ilçe teknik elemanları, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.

İl Müdürü Ergün DEMİRHAN yaptığı açıklamada; "2021 yılında Siirt'in mera varlığı yaklaşık 285.000 dekar olup yapılan mera tespit çalışmaları sonucunda bu alan 325.000 dekar alana çıkarılmıştır. Devam eden tespit çalışmaları sonucunda 2023 yılı sonuna kadar Siirt'in mera alanlarının yaklaşık 350.000 dekar alana çıkarılması hedeflenmektedir. Siirt'in mera alanları hayvan varlığının ancak % 8'lik kısmının kaba yem ihtiyacını karşılayabilmektedir. Siirt mera alanlarının büyük bir kısmının ot verimi zayıftır. Siirt mera alanlarının ot verimini arttırmak, hayvan ve çobanların daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmek amacıyla, Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından çayır mera, ıslah ve amenajman projeleri uygulanmaktadır. Siirt'te Kurtalan ilçesinde Erdurağı, Akçalı, Uluköy ve Aksöğüt, Pervari ilçesinde Aydın ve Şakiran mahalleri ve Tuzcular köylerinde, Şirvan ilçesinde Kesmetaş köylerinde çayır mera ve ıslah ve amenajman projeleri uygulanmaktadır. 2019 yılından beri uygulanan bu projelerde 2 adet hayvan içme suyu göleti, 4 adet hayvan gölgeliği, 1 adet süt sağım yeri ve aşılama ünitesi, 1 adet çoban barınağı, 70 adet hayvan içme suyu tesisi (sıvat) ve yaklaşık 12.000 dekar alanda gübreleme çalışmaları yapılmıştır.  Projelerin toplam tutarı 1 milyon 320 bin liradır." dedi.

Kurtalan Kaymakamı Çağlar TEKİN; Ülkemiz hayvancılığının gelişmesi açısından meraların korunması ve ıslahının büyük önem taşıdığını belirterek, bu tür projelerin devam etmesi dileğinde bulunarak emeği geçenlere teşekkür etti.