T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Gıda Günü Etkinliklerle Kutlandı. Etkinliklerde Gıda İsrafına Dikkat Çekildi.

Yayın Tarihi : 27.10.2022

"Her yıl dünyada 1.3 milyar ton, ülkemizde ise 18 milyon ton gıdayı israf ediyoruz. Küresel olarak yapılan gıda israfı, dünya tarımsal üretimin 3'te 1'ine denk geliyor."

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)'nun kuruluş yıldönümü olan 16 Ekim tarihi her yıl "Dünya Gıda Günü" olarak kutlanmaktadır. 2022 yılı teması "Kimseyi Geride Bırakma" olarak belirlendi. Dünya Gıda Günü bu yıl " Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam " sloganıyla kutlanmaktadır.

Siirt'te Dünya Gıda Günü, Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından halka açık alanlarda ve okullarda düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Etkinliğin ilk bölümünde Güres Caddesi, Andera AVM ve Siirt Park AVM'de "Dünya Gıda Günü" temalı broşür dağıtılıp vatandaşa "Gıda Güvenliği ve Gıda İsrafı" konularında bilgilendirme yapıldı.

Etkinliğin ikinci bölümünde okullarda  "Dünya Gıda Günü" kapsamında günün anlam ve önemini içeren bilgilendirme yapıldı ve çeşitli etkinlikler ile gıdanın yolculuğu, gıdaları saklama koşulları, gıda atıkları, artan gıdaları değerlendirme yolları, suyun israfı gibi konular anlatılarak çocuklarda gıda israfı ile ilgili bilinç oluşturulmaya çalışıldı.

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce "Gıda Güvenliği ve Gıda İsrafı''na yönelik etkinlik ve eğitim çalışmaları devam edecektir.