T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Mercimek ile Şahlanan Garzan Ovası" Projesi Kapsamında Kırmızı Mercimek Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 18.11.2022

Mercimek ile Şahlanan Garzan Ovası" Projesi Kapsamında Kırmızı Mercimek Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirildi.

5 Milyon Bütçe, 275 Ton Mercimek Tohumu, % 75 Hibe, 523 Çiftçi, 20 Bin Dekar, 3 Yılda 70 Bin Dekardan 150 Bin Dekara Ulaşan Kırmızı Mercimek Alanı.

      Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında "Mercimekle Şahlanan Garzan Ovası Projesi" ile 5 milyon bütçeli, 523 çiftçiye, 20 bin dekar alan, 275 ton kırmızı mercimek tohumu dağıtımı yapıldı.

Kurtalan ilçesinde düzenlenen törene katılan Siirt Valisi Sn. Osman HACIBEKTAŞOĞLU, Siirt'in her geçen gün gelişen, büyüyen, tarımsal değeri artan önemli bir tarım ve hayvancılık şehri olduğunu söyleyerek "Siirt ekonomisinin can damarı olarak gördüğümüz tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için bakanlığımızın himayelerinde, çok yönlü projeler uyguluyoruz." açıklamalarında bulundu.

Yatırımlar devam edecek.

Her biri kendi alanında marka haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari Balı ve Zivzik Narı, Tayfi Üzümü, yöreye has meyvelerinin yanı sıra bereketli mera ve yaylalarında büyüyen küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın gelişimine yönelik desteklerimiz ile birçok proje ve milyonlarca liralık yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz." dedi.

Siirt İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün DEMİRHAN programda "2018-2022 yılları arasında 53 milyon tutarında 70 tarımsal proje yapılmıştır. Tarımsal projelerimiz ve desteklerimiz devam edecektir." dedi.

Kurtalan ilçesinde düzenlenen kırmızı mercimek tohumu dağıtım programına Siirt Valisi Sayın Osman HACIBEKTAŞOĞLU, Siirt Emniyet Müdürü Hakan YILDIRIMOĞLU, Siirt Alay Komutan Yardımcısı Albay Sinan İBRAHİMOĞLU, Kurtalan Kaymakamı Çağlar TEKİN, Ak Parti İl Başkanı Ekrem OLGAÇ, Siirt İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün DEMİRHAN, Encümen üyeleri, Kurtalan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mahfuz DEMİR, il müdürlüğü idarecileri, Ak Parti İlçe Başkanı Haşim KARATAY, MHP İlçe Başkanı Kenan LALE, Ziraat Odası ve Birlik başkanları, il-ilçe müdürlüğü teknik elemanları, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.