T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanım Paneli Düzenlendi.

Yayın Tarihi : 23.11.2022


Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce "İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanım" Paneli Düzenlendi.

            Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından 30 ilde düzenlenecek olan ve Siirt'te Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü işbirliği ve katkıları ile düzenlenen "İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanımı" konulu panel gerçekleştirildi.

            Panelde iklim değişikliğinin tarımsal üretim üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmek için su kıtlığı, taşkın veya kuraklık gibi temel sorunların bertaraf edilmesinde suyun ve su kaynaklarının yönetimi, basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı, sulama altyapısının geliştirilmesinin yanında etkin su kullanımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının sulamada kullanımı, bilişim ve uzaktan algılama ile suyu izleme, toprak ve çevre koruma konularında panelist hocalar tarafından üreticilere sunum ve bilgilendirme yapıldı.

            Panelde, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali ÇULLU, Doç. Dr. Mehmet ŞENBAYRAM, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Dr. Nevzat ASLAN, Ziraat Yüksek Mühendisi Serkan KÖSETÜRKMEN ve Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin KARADEMİR, Doç. Dr. Ali Beyhan UÇAK ile Dr. Öğr. Üyesi Halit Seyfettin ATLI konuşmacı olarak katkı sağlamışlardır.

            Panele, Vali Yardımcısı Abdulhamit MUTLU, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat ŞINDAK, İl Müdürü Ergün DEMİRHAN, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali ÇULLU, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin KARADEMİR, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi hocaları, il ve ilçe müdürlüğü idarecileri ile teknik elemanlar, tarım danışmanları, STK Temsilcileri, Muhtarlar ve Üreticiler katılım sağlamışlardır.