T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması Devam Etmektedir.

Yayın Tarihi : 13.12.2022

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması Devam Etmektedir.

Her yaştaki sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması işlemlerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.

Siirt İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri'nde görevli veteriner hekimler aracılığıyla kayıt ve kimliklendirme çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Diyarbakır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası ile yapılan protokol kapsamında, odalarca yetkilendirilmiş veteriner hekimler aracılığıyla kayıt işlemleri yürütülmektedir. Bu kapsamda Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde çalışan resmi veteriner hekimler tarafından toplamda 101, klinikler tarafından toplamda 128 adet mikroçip takılmıştır.

 Eruh, Tillo ve Pervari İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde çalışan resmi veteriner hekimler tarafından sırasıyla 3 adet, 2 adet ve 15 adet mikroçip takılmıştır.

Toplamda 249 adet kedi ve köpek mikroçip uygulaması ile kayıt altına alınmıştır.

Kedi ve köpek sahipleri hayvanlarını en geç 31/12/2022 tarihine kadar dijital kimliklendirme yöntemiyle kayıt altına aldırmak zorundadır. Bu kapsamda kırsalda ve kent merkezlerinde bulunan her yaştaki sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması işlemlerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.

Bu tarihe kadar kimliklendirme işlemi yaptırmayanlara 1.634 TL idari para cezası uygulanacaktır.