T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE SU ÜRÜNLERİ DENETİMİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR!

Yayın Tarihi : 29.12.2022


İLİMİZDE SU ÜRÜNLERİ DENETİMİ

           Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesinin sağlanması amacıyla, su ürünleri avcılığına ilişkin düzenleme ve denetim yapma yetki ve sorumluluğu 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı İl/İlçe Müdürlüklerine, kolluk kuvvetlerine, belediye zabıtasına ve muhtarlara verilmiştir.

       Bu kapsamda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü su ürünleri kontrol ekipleri Siirt sınırları içerisinde bulunan baraj, gölet, nehir vb. sularda kaçak avcılığın önlenmesi, balık popülasyonunun korunması ve suların kirliliğine sebep olabilecek durumların engellenmesi/ortadan kaldırılması amacıyla, Siirt İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, Hasankeyf Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ve Gökçebağ İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler ile koordineli olarak 14 Aralık-27 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen denetimlerde suda kullanımda olan toplam 1.050 m uzunluğunda 5 adet uzatma ağına el konulmuştur.

       Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan su kaynakları, perakende satış yerleri ile yetiştiricilik tesislerinde, İl/İlçe Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Görevlilerince son 5 yılda yapılan 2759 denetim neticesinde bugüne kadar kaçak avcılıkta kullanılan 3 adet akü, 2 adet jeneratör, 1 adet şişme bot, 4 adet file ile toplam 2.551 m. ağa (uzatma/serpme ağ/tırıvırı) el konulmuş olup ilgili 25 şahsa 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununun değişik maddelerine muhalefetten toplam 38.527,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.

        İlimiz su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği anlamında son 5 yılda Tarım ve Orman Bakanlığı üretim tesislerinden temin edilen 4.645.700 adet pullu sazan yavrusu ilimiz su kaynaklarına İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce bırakılmış olup su kaynaklarının korunması anlamında eğitim, su alanlarının balıklandırılması ve kontrol – denetim faaliyetler aralıksız devam edecektir.