T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bitki Koruma Ürünleri Bayileri, Gübre Dağıtım ve Satış Bayileri ile Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi.

Yayın Tarihi : 2.02.2023

Bitki Koruma Ürünleri Bayileri, Gübre Dağıtım ve Satış Bayileri ile Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi.

Müdürlüğümüzce, "Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmelik" esaslarına göre ülkemiz insanlarının daha sağlıklı ve kalıntısız tarım ürünleri tüketmesini sağlamak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacı ile bayi eğitim ve değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2023 yılı "Tavsiye Dışı Pestisit Kullanımına Karşı Mücadele Yılı" ilan edilmiştir. Tarım ilaçlarının fazla kullanılmasıyla ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların önüne geçmek için yapılacak çalışmalar ve tarım ilaçlarının çevreye etkileri, tarım ilaçlarının zehirlilik sınıflandırılması, tarım ilaçlarının atık tipleri hakkında bayiler bilgilendirildi.

Ayrıca Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları tarafından yıl içerisinde yapılan denetimlerde görülen eksiklikler hakkında bayilere neler yapılması gerektiğini ve eksikliklerin nasıl giderilmesi gerektiği konularında bilgi verildi.

Eğitim sonunda bayi temsilcileri ve sorumlu yöneticiler yaşadıkları sorunları aktararak, karşılıklı soru cevap şeklinde toplantı sonlanmıştır.

Eğitim, Siirt İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Memet Sabri TAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ercan KAPLAN ve müdürlük teknik elemanları ziraat mühendisleri Onur EKİNCİ ve Davut ZİREK' in katılımı ile il müdürlüğü toplantı salonunda ve Kurtalan ilçesi öğretmenevi toplantı salonunda düzenlendi.