T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Eruh İlçesi Dikboğaz Köyü Fasulyesi Yaygınlaştırılıyor

Yayın Tarihi : 24.05.2023

​              Siirt İli Eruh ilçesin Bağgöze Vadisinde yer alan Dikboğaz köyünün meşhur kuru fasulyesi yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması çalışmaları başlatıldı.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ( TAKEP ) kapsamında yapılan çalışmalar çerçevesinde; Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü uzmanları, Eruh İlçe Müdürü Cumali Nas ve teknik elemanları Dikboğaz köyü başta olmak üzere Bağgöze Vadisinde bulunan köylerde kuru fasulye yetiştiriciliği konusunda alanda incelemeler yaptılar.

            Yapılan alan çalışmaları ile 400 dekar alanda kuru fasulye ekimi yapıldığı tespit edilen bölgede ilimiz tarımsal ürün desenini çeşitlendirmek ve üreticilerimizin katma değeri yüksek tarım ürünleri yetiştiriciliğinin arttırılmasını sağlamak üzere 1000 dekar alanda ekim yapılabilmesi için Bakanlığın destek vereceği proje çalışmaları başlatıldı.

            Dikboğaz köyü fasulyesinin ekim alanlarının ve üretimin arttırılması ile tanıtımı ve markalaştırılma çalışmaları yapılacaktır. ​