T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tillo Heriresi Coğrafi İşaret Aldı

Yayın Tarihi : 24.05.2023

          Siirt Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından  , Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurusu yapılan “Tillo Heriresi" onaylanarak Türk Patent Enstitüsü Coğrafi İşaret bülteninde yayınlandı.

           Coğrafi işaret ve geleneksel ürün adının tescil edilmesinin amacı, çeşitli özelliklerinden ötürü belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunmasını sağlamaktır. Coğrafi işaret, ürüne pazarlama gücü katar ve ürünün gerçek üreticilerini koruyan kollektif bir hak olduğundan kırsal kalkınmaya aracılık ederek bölge ekonomisine katkı sağlar.

          TRC3 Bölgesi Coğrafi İşaretler Projesi, bölge illerinde üretimi yapılan ve coğrafi işaret adayı olabilecek özgün tarımsal ürünler ve gıda ürünlerinin belirlenmesi, bu ürünlere coğrafi işaret alınması için gerekli teknik ve idari çalışmaların ilgili kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde başlatılması ve yürütülmesini kapsamaktadır.

           Bu projeyle bölgede farkındalık gelişmiş, süreç içerisinde yerel yönetimler ile meslek kuruluşlarınca farklı yöresel ürünler için de tescil çalışmaları yoğunluk kazanmıştır. Proje kapsamında bölgede öne çıkan, coğrafi işaret alması için seçilen ürünlerin analiz ve raporlama çalışmaları gerçekleştirilerek coğrafi işaret başvuruları yapılmaktadır.

           İlimizde coğrafi işaret belgesi alma potansiyeli olan diğer yöresel ürünler içinde Müdürlümüz tarafından teknik destek sağlanmaya devam edilecek olup; ilimizin zengin kültürel değerleri hak ettiği noktaya gelecektir.

               Tillo Heriresi Siirt'in coğrafi işaret alan 6.ürünü oldu.