T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

‘‘Siirt Sebzecilikle Canlanıyor Projesi’’ İle Siirt Sebze Üreticilerine 268 Bin Sertifikalı Fide Dağıtımı Yapıldı.

Yayın Tarihi : 25.05.2023


             İlimizde katma değeri yüksek olan sebzecilik üretiminin yaygınlaştırılarak, İlimizin büyük oranda dışa bağımlığı olduğu bu sektörde vatandaşlarımızın taze ve ekonomi gıdaya kolay ulaşmasını sağlamak, değerli sulanabilir arazilerde katma değeri yüksek tarımsal ürünlerin ekimini sağlamak, teşvik etmek amacı ile Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Siirt Sebzecilikle Canlanıyor Projesi" hayata geçirilmiştir.

          Projenin finansmanı Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde yürütülen Tarım Alanlarının Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında desteklenmektedir.

Proje tutarının %75'i olan 600 Bin TL'si Bakanlık bütçesinden, %25'i olan 200 Bin TL'si Çiftçi katkı payı olmak üzere toplamda 800 Bin TL şeklinde uygulanmaktadır.

          İlimizde yaklaşık olarak 7 bin dekar alanda sebze ekimi yapılmaktadır. Proje İle bütün ilimizde toplamda 216 dekar alanda kullanılmak üzere 268 bin adet sertifikalı fide 105 sebze üreticisine teslim edilmiştir.

Dağıtımı yapılan 63 bin adet Domates, 71 bin adet Biber ve 134 bin adet Patlıcan fidesi sertifikalı F1 tohumlarından üretilmiş yüksek kalite ve pazar değeri olan çeşitlerden seçilmiştir.

Uzun yıllar önce sebze üretim merkezi olan ilimiz tekrar önemli bir sebze üreticisi olması için üreticiler ve sektör desteklenecektir. Son yıllarda büyüme trendine girmiş olan seracılık için projeler devam etmektedir.

        “Siirt Sebzecilikle Canlanıyor Projesi" ile üreticiler dışında Ülkemiz genç nüfus varlığı açısından birinci olan Siirt'te çocuklarımıza toprak sevgisini aşılayabilmek, gelecek nesillerin tarım ile bitki ile bağ kurmasına yardımcı olmak ve gelecekte sebzecilik alanında tamamen dışarı bağımlı olan Siirt'ten kendine yeter bir Siirt'e ulaşabilmek için Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 35 okulumuza toplamda 11.000 sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirilmiştir.​