T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Şap Hastalığı Sonbahar Dönemi Aşılama Kampanyası Başladı...

Yayın Tarihi : 12.09.2023

​      Bakanlığımızdan yapılan açıklamada, Türkiye için önemli hayvan hastalıkları arasında yer alan şapa karşı yıllar içinde yürütülen çalışmalar ve alınan önlemler sayesinde, hastalığın seyrinin ve yayılımının kontrol altına alındığı bildirildi.

     Özellikle büyükbaş hayvanlarda et ve süt veriminde ciddi kayıplara neden olan Şap Hastalığı ile mücadele için Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası başladı. “Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı" kapsamında ilimiz genelindeki büyükbaş hayvanlarda yılda iki dönem halinde uygulanan şap aşılama kampanyasıyla tüm büyükbaş hayvanların aşılanması hedeflenmektedir. 

     Şap Hastalığı; hayvanlarda ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan salgın bir hastalıktır.

     Hastalıktan korunmada aşılama çok önemlidir. Şap aşısı; hastalığa karşı koruyucu olması yanında, büyükbaş hayvanların sevkleri ve buzağı destekleme işlemleri için de mecburidir. Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine izin verilmez, buzağı desteklemesinden de faydalandırılamaz.

     Gerek şap dolayısıyla yaşanacak verim kaybının önüne geçmek gerekse de desteklemelerden faydalanmak için yetiştiricilerimizin diğer aşıları olduğu gibi şap aşısını da zamanında yaptırmaları önem oldukça önemlidir.

Aşılama ile hayvanını koru. Üretime devam et.

Detaylı bilgi için Siirt İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.