T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi Kapsamında Baraj ve Göletlerimizde balıklandırma çalışmalarımız devam ediyor…

Yayın Tarihi : 25.09.2023

       ​Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında 2 Milyon 100 Bin Sazan Balığı Yavrusu Siirt Gölet ve Baraj Göllerine Bırakıldı.

       Siirt il sınırları içerisinde bulunan gölet ve baraj göllerine balıklandırma faaliyeti kapsamında son 5 yılda toplam 8 milyona yakın sazan balığı yavrusu bırakıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında, Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu tesislerinde üretilen 2 milyon 100 bin sazan balığı yavrusu teslim alınarak aynı gün Kurtalan ilçesi göletlerine ve Prof.Dr. Veysel Eroğlu Ilısu Baraj gölüne bırakıldı.

       Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından baraj ve göletlerde yapılan balıklandırma çalışmasıyla, sportif balıkçılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve balık tüketiminin arttırılması hedeflenmektedir.

        Tatlı iç sularımızda yaygın olarak bulunan ve talep gören 1 milyon 300 bin şabut balığı yavrusu yakın bir zamanda baraj göletlerine bırakılacağı belirtildi.

       Yavru sazan balıklarının Prof.Dr. Veysel Eroğlu Ilısu barajına bırakılma programına Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, il müdür yardımcısı M.Asım Şen, şube müdürü Nurettin Gül ve su ürünleri mühendisleri katıldı.​